Izolacja termiczna budynku – co warto wiedzieć

Odpowiednia izolacja termiczna budynku zapobiega stratom energii oraz pozwala na uzyskanie komfortu cieplnego. Termoizolacja jest istotną kwestią, w którą warto zainwestować. Odpowiednie ocieplenie budynku wymaga sporych nakładów finansowych. Na szczęście oszczędności związane z ogrzewaniem mieszkania czy domu, widoczne są już po krótkim czasie. Prawidłowe ocieplenie budynku przy zastosowaniu nowoczesnych technologii jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku budowę nowego domu czy remontu istniejącego już budynku.

Energooszczędne nowoczesne budownictwo

Nowoczesne domy budowane są z zastosowaniem technologii energooszczędnej. Odpowiednia termoizolacja i systemy wentylacyjne są brane pod uwagę już od momentu przygotowywania projektu. Do budowy takich domów wykorzystywane są też materiały wysokiej jakości, które będą doskonale sprawdzać się przez wiele lat.

Stare budownictwo – uciekające ciepło i pieniądze

W przypadku starego budownictwa straty energii mogą być znaczne. Ciepło może uciekać przez ściany, stropy, okna czy dach. Prawidłowe ogrzanie budynku w takim przypadku może generować coraz wyższe koszty. Tracimy nie tylko cenną energię, ale też pieniądze. W starym budownictwie zdecydowanie warto zastanowić się nad termoizolacją. Przed podjęciem jakichkolwiek działań warto wykonać audyt energetyczny oraz badanie termowizyjne. Takie badanie pozwala na identyfikację mostków cieplnych, czyli miejsc strat ciepła. Dzięki badaniom termowizyjnym można zlokalizować ogniska wilgoci czy wycieków z instalacji wodnych.

Przed rozpoczęciem termoizolacji ustala się dokładnie zakres prac modernizacyjnych, z uwzględnieniem parametrów technicznych oraz ekonomicznych. W przypadku termomodernizacji najczęściej ociepla się ściany zewnętrzne oraz stropy. Często konieczna jest wymiana okien oraz wymiana (bądź modernizacja) systemów wentylacyjnych i grzewczych.

Rodzaje materiałów stosowanych do termoizolacji

Do termoizolacji budynków wykorzystuje się materiały takie jak styropian, wełna czy pianka. Za sprawą porowatej struktury każdy z tych materiałów charakteryzuje się świetnymi właściwościami termoizolacyjnymi. Każda z tych metod ma swoje zalety. Styropian jest używany głównie do izolowania ścian i przegród poziomych. Niewiele waży, dzięki czemu jest łatwy w transporcie. Jest też stosunkowo prosty w montażu i obróbce. Styropian ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, jest też nisko nasiąkliwy. Do wad styropianu należy zaliczyć słabą izolacyjność akustyczną.

Wełna jest najczęściej stosowana do ocieplania ścian, poddaszy oraz płaskich dachów. Charakteryzuje się dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi i akustycznymi. Jest też odporna na ogień i nienasiąkliwa. Jednak przy dłuższym kontakcie z wodą może stracić właściwości izolacyjne. Pianka jest rozwiązaniem zdecydowanie najszybszym oraz pewnym. Użycie pianki skraca czas remontu, a sam materiał jest bezpieczny dla zdrowia i dla środowiska. Pianka daje stuprocentową szczelność, dzięki stworzeniu jednolitej warstwy. Pianka jest niezawodna i zachowuje swoje właściwości przez wiele lat.

Author: Le Corbusier