Innowacyjność w polskim budownictwie

Wejście Polski do Unii Europejskiej pociągnęło za sobą szereg inwestycji budowlanych. Rodzime miasta i miasteczka zaczęły pięknieć na naszych oczach, a w dużych aglomeracjach jak grzyby po deszczu „wyrastają” nowoczesne biurowce i hotele. Początkowo wskutek wszystkich tych przedsięwzięć ucierpiało budownictwo jednorodzinne, jednak z czasem przedsiębiorcy dostrzegli drzemiący w nim potencjał i postawili go wykorzystać.

Obiecujący prognostyk dla Polski

Według raportu przygotowanego przez MSZ i Instytut CEED Polska już niedługo może znaleźć się wśród liderów nowoczesnych rozwiązań stosowanych w budownictwie mieszkaniowym w Europie Środkowej i Wschodniej. Wszystko to dzięki skupisku warszawskich firm, które nieprzerwanie pracują nad wdrażaniem nowych technologii, podnoszących standard materiałów budowlanych i technik budowy przy jednoczesnej obniżce potencjalnych nakładów inwestycyjnych.

Nowoczesne izolacje cieplne

Utrata ciepła przez budynek jest jedną z największych bolączek, z jaką od setek lat mierzą się wszyscy konstruktorzy. Na szczęście w XXI wieku z pomocą przychodzą nowoczesne systemy izolacji, których główną częścią składową są aerożele, charakteryzujące się niespotykaną dotąd wysoką nieprzepuszczalnością cieplną.

Połączenie nowego ze starym

Inwestorzy nie zawsze chcą rezygnować z wypracowanych wcześniej rozwiązań, które doskonale sprawdzają się do dziś. Nie oznacza to jednak, że nie można ich ulepszać. Znakomitym przykładem jest znana wszystkim dachówka, która dzięki zastosowaniu innowacyjnego procesu produkcji zyskała większą trwałość, gładkość oraz atrakcyjny wygląd.

Author: Le Corbusier