Sztuka i użyteczność | Wszystko, co powinniście wiedzieć

Ile prądu wytwarzają panele słoneczne?

Wiele osób, myślących nad przejściem z tradycyjnych źródeł energii na odnawialne, zastanawia się, ile energii produkują panele słoneczne.

Uwagę należy tu zwrócić przede wszystkim na najistotniejszy czynnik, jakim jest roczna suma energii, pozyskiwanej z paneli. To właśnie on, wraz z nasłonecznieniem i kątem ustawienia instalacji, ma kluczowy wpływ na to, ile prądu pozyskamy. Wiedza ta jest szczególnie istotna, że znajomość możliwości instalacji oraz naszego zapotrzebowania na prąd pozwoli nam na uniezależnienie się od dostawców energii.

Ile mocy oferują panele?

Różne panele słoneczne odznaczają się różnymi osiągami. Wszystko zależne jest tu od ich rozmiaru (wynoszącego na ogół metr lub 1,7 metra), jak i mocy oraz wydajności zamontowanych w nich ogniw. To właśnie one mają bowiem za zadanie przekształcać światło słoneczne na prąd stały. Wydajność paneli jest uzależniona od mocy nominalnej.

To właśnie dzięki niej, możliwe jest obliczenie ilości watów, generowanych przez panel. Średnio, pojedynczy panel polikrystaliczny wytwarza około 270-275 watów. Jest to wartość nominalna, dostosowana do standardowych instalacji. Na rynku dostępne są także panele silniejsze, lecz montuje się je jedynie w miejscach, w których ograniczona ilość wolnej przestrzeni uniemożliwia instalację kilku mniejszych paneli.

Kupując panele, zawsze zwracajmy uwagę na to, ile energii otrzymamy z całego ich łańcucha, a nie tylko pojedynczego modułu. W karcie katalogowej osprzętu oraz w tabliczce znamionowej, umieszczonej z tyłu panelu, znajdziemy dokładne dane, dotyczące mocy znamionowej. W szczególności zwracajmy uwagę na ilość mocy, uzyskiwanej w warunkach optymalnych. Parametr ten określa się skrótem STC.

Jak obliczyć ilość uzyskiwanej energii?

Przyjmując, że panel odznacza się STC na poziomie 250W, uzyskanie jednej kilowatogodziny wymaga od nas zamontowania czterech takich modułów. Ilość prądu, uzyskaną w ciągu jednego dnia, możemy poznać, mnożąc STC panelu przez ilość godzin nasłonecznienia. A jeśli pomnożymy uzyskany wynik przez 365, dowiemy się dodatkowo, ile prądu zdołamy wygenerować w przeciągu całego roku.

Nie zapominajmy jednak, że podane tu wartości są jedynie zaokrąglonymi ogólnikami. Panele słoneczne są bowiem instalowane na dachach domów w różnych ilościach, dostosowanych przede wszystkim do indywidualnego zapotrzebowania na prąd.

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty paneli słonecznych na stronie ekotechsun.pl

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes