Gdzie umieścić szambo na działce?

Piękna działka i nowy dom – to marzenie wielu. Tymczasem, choć wydaje się, że sieć kanalizacyjna dotarła już wszędzie, często dostęp do tej infrastruktury okazuje się trudny lub niemożliwy. Co wówczas robić? Pozostaje postawić na skuteczne i pewne rozwiązanie. To szamba betonowe. Zawiercie zna ten problem, podobnie jak inne miejscowości. Na szczęście zbiorniki na nieczystości są bezpieczne, szczelne i przyjazne dla środowiska. 

 

Przepisy to podstawa

 

Budowa zbiornika na ścieki musi być zgodna ze wszystkimi przepisami – zarówno krajowymi, jak i unijnymi. Daje to gwarancję, że wszystkie nieczystości będą odprowadzane właściwie i bezpiecznie dla ludzi i środowiska naturalnego. Warto pamiętać, że wszelkie źle zabezpieczone i utrzymane w niedobrej kondycji szamba stanowią zagrożenie dla całej miejscowości oraz okolicznych terenów. Z tego też względu zwrócenie się do odpowiedniej firmy, która zajmuje się produkcją i instalowaniem zbiorników jest najlepszym rozwiązaniem, żeby godnie ze wszystkimi unormowaniami prawnymi i obostrzeniami zamontować szamba betonowe. Zawiercie to jedna z miejscowości, w której mieszkańcy mogą liczyć na kompleksową pomoc w tej kwestii. 

 

Odpowiednia lokalizacja szamba

 

Pierwszym krokiem jest odpowiednia lokalizacja szamba. Musi ono znaleźć się w miejscu, które w przyszłości nie będzie sprawiało problemów.  Dokładne określenie odległości pokryw i wylotów wentylacyjnych od granic działki i elementów jej zagospodarowania zostało określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku, w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Rozdział 7. Zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe). Dobrze jest zapoznać się z nimi jeszcze zanim zacznie się planować dalsze prace na terenie działki. Ponadto trzeba pamiętać o estetyce. Wprawdzie zbiornik na nieczystości jest zakopany w ziemi, jednak musi posiadać szczelne, zamykane przykrycie, które umożliwia usuwanie ścieków i odpowietrzanie.  Ta sprawa również jest uregulowana w Rozporządzeniu.

 

Zaufajmy specjalistom

 

Żeby uniknąć kłopotów najlepszym sposobem jest zwrócenie się bezpośrednio do firmy zajmującej się kompleksowym montażem zbiorników na nieczystości. Wówczas będziemy mieli pewność, że wszystko zostanie zainstalowane zgodnie z najwyższymi standardami. 

Author: Le Corbusier

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *