Garaż w bryle budynku czy wolnostojący?

Budowa nowego domu związana jest ściśle z podjęciem decyzji odnośnie garażu. Czy lepiej wkomponować go w całość budynku, czy być może oddzielić stawiając osobny budynek? Zanim zdecydujemy się na któreś z rozwiązań, warto rozpatrzeć zarówno wady jak i zalety obu typów garażu.

Garaż w bryle budynku

Jego głównym atutem jest oszczędność zarówno miejsca jak i pieniędzy. Na ten typ garażu z reguły decydują się osoby będące właścicielami małej działki, na której nie ma już miejsca na osobny budynek do przechowywania auta.
Garaż połączony z budynkiem mieszkalnym jest też niewątpliwie dużo tańszym rozwiązaniem, gdyż koszt jego budowy włączony jest w ogólny kosztorys budowy domu. W ten sposób zaoszczędzimy na wypłacie dla kierownika budowy jak i na samym projekcie. W przypadku osobnego garażu, trzeba byłoby za to dodatkowo zapłacić. Ponadto budowa garażu wolnostojącego wymaga dodatkowego zezwolenia na budowę (dotyczącego budynków o powierzchni do 35 m2).
Dzięki bliskiemu sąsiedztwu z budynkiem mieszkalnym, takiego garażu nie trzeba dodatkowo ogrzewać. W naprawdę ekstremalnych warunkach wystarczy użycie farelki.
Siła powyższych argumentów nie przykryje jednak wad garażu wbudowanego w bryłę budynku. Jedną z nich, są niewątpliwie zanieczyszczenia dostające się do wnętrza domu. Dlatego wymaga się, by taki garaż miał zainstalowaną osobną wentylację.
Po drugie, domownikom mogą przeszkadzać hałasy wydobywające się z garażu podczas wielogodzinnych napraw.

Garaż wolnostojący

Jak już zostało powiedziane, jest dużo droższym rozwiązaniem. Szacuje się, że koszt budowy murowanego garażu o powierzchni 30m2 oscyluje wokół 43 tys. złotych.
Taki typ garażu może być też jednak oszczędnością. Jeśli zależy nam na zachowaniu dużej powierzchni budynku mieszkalnego, wolnostojący garaż wydaje się idealnym rozwiązaniem.
Idealny będzie również dla osób dbających o zdrowie. Dzięki dużej odległości od mieszkania mamy pewność, że spaliny na pewno nie przedostaną się do powietrza wdychanego przez domowników.
Jak widać każdy typ rozwiązania ma swoje wady jak i zalety. To jakie wybierzemy, zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych potrzeb i preferencji.

Author: Le Corbusier