Fotowoltaika w Gliwicach — co warto o niej wiedzieć?

Fotowoltaika staje się coraz popularniejsza. Pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca jest nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także pozwala na spore oszczędności. Nic zatem dziwnego, że fotowoltaika w Gliwicach wykorzystywana jest przez mieszkańców coraz częściej. Stosuje się ją jako alternatywne źródło energii. Zgromadzony dzięki niej prąd sprawia, że nie trzeba obawiać się przerw w dostawach, ponieważ może on zasilać wszystkie urządzenia w domu, w tym także ogrzewanie. 

Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych

W związku z tym, że fotowoltaika w Gliwicach jest coraz popularniejsza, wiele osób zastanawia się nad tym, jakie rodzaje paneli fotowoltaicznych dostępne są na rynku. A warto mieć na uwadze, że jest ich sporo.

Na rynku można wyróżnić dwa główne rodzaje paneli fotowoltaicznych:

  • monokrystaliczne, które charakteryzują się ciemniejszą barwą i białymi kropkami;
  • polikrystaliczne — mają niebieski kolor;
  • Full Black, które charakteryzują się ciemną taflą pozbawioną kropek. Warto w tym miejscu dodać, że białe kropki odbijają od panelu część promieni słonecznych, dlatego ich brak powoduje, że instalacja fotowoltaiczna uznawana jest za mniej wydajną. Powierzchnia panela bez kropek szybciej się nagrzewa. Warto podkreślić, że panele nie lubią zbyt wysokich temperatur. Jeżeli zatem użytkownik wybierze panele full black, musi liczyć się z koniecznością zastosowania mocniejszych ogniw. Oznacza to wyższy koszt instalacji, ponieważ tego typu panele są droższe od klasycznych o tej samej mocy.

Panele fotowoltaiczne — cięte na pół i całe

Kolejny rodzaj paneli fotowoltaicznych, które wykorzystywane są na dachach budynków to całe i cięte na pół. Przecięcie panela na pół sprawia, że jest on bardziej odporny na ciepło. Obecnie cały przemysł, na którym opiera się fotowoltaika w Gliwicach i innych częściach kraju, korzysta z tego rozwiązania. Nie da się ukryć, że podbiło ono rynek instalacji dachowych. Na uwagę zasługuje fakt, że ogniwa cięte dają trochę więcej mocy z 1m2, niż całe. Co więcej, ich cena zwiększa się nieznacznie.

Dobrze jest także pamiętać o tym, że w niektórych sytuacjach ułożenie ciętych paneli fotowoltaicznych w dwa boki pozwala zmniejszyć negatywne działanie cienia na całą instalację. Oznacza to także mniejsze straty z tym związane. Osoby posiadające dachy spadowe nie muszą borykać się z tego typu problemem. Pojawia się on, jednak jeśli jeden rząd paneli zasłania drugi, który znajduje się tuż za nim. To rozwiązanie sprawdza się zatem najlepiej na dachach płaskich oraz instalacji fotowoltaicznej zamontowanej w gruncie.

Decydując się na cięte panele fotowoltaiczne warto wiedzieć, że są bardziej odporne na mikropęknięcia. Niestety nie można zapominać o większym ryzyku rozwarstwienia się tego produktu.

Author: Le Corbusier