Instalacja solarna od kilku lat bije rekordy popularności w Polsce. Głównym czynnikiem jest możliwość uniezależnienia się energetycznie w jakimś stopniu od operatorów, a także podwyżki cen prądu. Zazwyczaj panele są widywane na dachach domów jednorodzinnych. Czy fotowoltaika na balkonie jest możliwa? Zdecydowanie tak. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.
Czy właściciel mieszkania w bloku może założyć fotowoltaikę?
Częsty widok paneli fotowoltaicznych na dachach domów jednorodzinnych może wprowadzić w błąd, iż taki system jest zarezerwowany wyłącznie dla dużych nieruchomości. Otóż nic bardziej mylnego.
Coraz częściej można spotkać tzw. balustrady fotowoltaiczne. W praktyce fotowoltaika na balkonie jest montowana przez właścicieli mieszkań w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych. System trochę się różni w kwestii technicznej i formalnej o klasycznej instalacji prosumenckiego.
Balkonowa fotowoltaika niestety wiąże się z większą ilością wypełnionych dokumentów, sposobem finansowania i rodzajem podłączenia. Wszystko z powodu częściowego uzależnienia w kwestii zarządzania nieruchomością przez spółdzielnie lub wspólnoty mieszkaniowe. Aby fotowoltaika na balkonie była realną instalacją, trzeba postarać się o otrzymanie zgody od jednostki zarządzającej oraz przedłożenie jej projektu instalacji.
Fotowoltaika na balkonie – jak wygląda finansowanie?
Właściciele mieszkań, których interesuje fotowoltaika na balkonie, niestety nie mogą korzystać z dofinansowania z najpopularniejszego programu, jakim jest „Mój Prąd”. Powodem jest zbyt mała instalacja.
Dofinansowanie skierowane jest do osób, które zakładają system o mocy większej niż 2 kW, natomiast fotowoltaika na balkonie nie spełnia tego wymogu, ponieważ są zbyt małe, aby móc stworzyć taką instalację.
Oczywiście to duża niedogodność, jednak osoby chcące mieć własne źródło prądu na balustradzie mogą ubiegać się o preferencyjny kredyt, pozwalający zrealizować inwentaryzację o charakterze ekologicznym.