Ekologiczne oczyszczanie ścieków – co powinniśmy wiedzieć?

Budowa szamba nie jest jedyną alternatywą na rozwiązanie problemu, jakim jest odprowadzanie ścieków. Można pokusić się o nieco droższą, aczkolwiek na pewno bardziej ekologiczną inwestycję – przydomową oczyszczalnię ścieków.

Jak działa mechanizm takiej oczyszczalni?

Zadaniem oczyszczalni jest usuwanie zanieczyszczeń z brudnej wody, która napływa z domowej instalacji kanalizacyjnej. Oczyszczanie zachodzi w trzech etapach:

  1. Etap – mechaniczne usuwanie zanieczyszczeń oparte na sedymentacji
  2. Etap – chemiczne usuwanie zanieczyszczeń, czyli beztlenowy rozkład ścieków.
  3. Etap – biologiczne usuwanie zanieczyszczeń, polegające na procesie rozkładu tlenowego

Dwa pierwsze etapy zachodzą w części oczyszczalni zwanej osadnikiem. Ostatni etap rozkładu odbywa się, zależnie od typu oczyszczalni, w napowietrzanym zbiorniku lub złożu filtracyjnym.

Rodzaje oczyszczalni:

Oczyszczalnia z drenażem rozsączającym  – jest najtańsza i najbardziej powszechna, nie wymaga pieczołowitej obsługi ani stawiania studni chłonnych; idealnie sprawdzi się na gruncie, gdzie wody gruntowe nie przekraczają poziomu 1,5 m.

Oczyszczalnia ze złożem biologicznym – charakteryzuje się wysoką redukcją zanieczyszczeń, sprawdza się na terenach o wysokiej zawartości wód gruntowych; jest łatwa w eksploatacji, wymaga jednak montażu studni chłonnej

Oczyszczalnia z osadem czynnym – odznacza ją najwyższą jakość, gdyż w najwyższym stopniu redukuje zanieczyszczenia; zajmuje bardzo małą powierzchnię, jej wadą jest dość wysoka cena

Ile kosztuje instalacja przydomowej oczyszczalni ścieków?

Koszt oczyszczalni wraz z zamontowaniem waha się w przedziale od 2 tys. do nawet 20 tys. złotych. Ceny zależne są od rodzaju oczyszczalni oraz elementów, z których się składa. Do najtańszych należą oczyszczalnie z drenażem rozsączającym, do najdroższych zaś te, które zawierają złoże biologiczne lub bioreaktor z osadem czynnym.

Warto wiedzieć, że z racji tego, iż oczyszczalnia ścieków przyczynia się do ochrony środowiska, możemy ubiegać się o jej dofinansowanie w urzędzie gminy.

Zainstalowanie oczyszczalni jest stosunkowo drogie, ale za to koszty jej eksploatacji są znacznie niższe niż te związane z szambem. W przeliczeniu na rok oszczędność może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Koszt instalacji zwróci się zatem z nawiązką.

Warto inwestować w przydomową oczyszczalnię ścieków, bo, jak widać, może być przyjazna nie tylko dla naszego środowiska, ale również portfela.

Author: Le Corbusier