Sztuka i użyteczność | Wszystko, co powinniście wiedzieć

Drzwi do Twojego wnętrza – czym kierować się przy ich wyborze?

Drzwi są pierwszym elementem, z którym zetkną się Twoi goście. Wobec czego muszą być co najmniej niebanalne i cieszące oko. Najważniejsze jednak, aby były funkcjonalne. Na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiednich drzwi?

Po pierwsze, energooszczędność

Dobrze, by drzwi frontowe przepuszczały jak najmniejszą ilość powietrza, dzięki czemu nasz dom będzie w stanie utrzymać odpowiednią temperaturę, a my nie złamiemy prawa. Należy wiedzieć, że istnieją regulacje prawne dotyczące izolacyjności drzwi. Na dziś współczynnik przenikania ciepła wynosi 1,7 W/m2K. Od stycznia 2017 r. regulacja ta będzie zaostrzona do 1,5 W/m2K. Warto nadmienić, iż przewiduje się kolejne zaostrzenie przepisów w 2021 r. – wówczas wartość współczynnika wyniesie zaledwie 1,3 W/m2K. Aby uchronić się przed wymianą drzwi za kolejne kilka lat, warto już dziś zainwestować w takie, które spełnią określone wymagania. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepsze i najdroższe drzwi będą przepuszczały powietrze, kiedy źle je zamontujemy.

Rozmiar ma znaczenie

Wielkość drzwi co prawda zależy od nas, jednak i w tym aspekcie istnieją przepisy, których trzeba przestrzegać. Wymagane jest, by w świetle ościeżnicy drzwi miały minimum 90 cm szerokości 200 cm wysokości. Są to idealne wymiary pozwalające na swobodne przemieszczanie się oraz wnoszenie do domu różnego rodzaju przedmiotów takich jak np. meble.

Jeśli zdecydujemy się na drzwi dwuskrzydłowe, musimy pamiętać o tym, aby szerokość skrzydła głównego miała przynajmniej 90 cm. W ofercie sklepów często znajdziemy też większe drzwi, osiągające nawet 2070 cm szerokości.

Zanim przekroczysz próg

Zanim zamontujemy drzwi, powinniśmy pamiętać o dobrze dopasowanym progu. Z obliczeń wynika, że jego optymalna wielkość to 20 mm. Większy próg może być utrudnieniem dla osób niepełnosprawnych (np. takich, które poruszają się na wózku).

Na zewnątrz czy do wewnątrz

Bardzo istotną kwestią jest rozstrzygnięcie tego, czy drzwi mają otwierać się na zewnątrz, czy do wnętrza mieszkania. Częściej spotykane są te otwierane na zewnątrz. Ich plusem jest możliwość szybkiej ewakuacji w sytuacji zagrożenia i łatwiejsze zamykanie ich, gdy wpuszczamy do mieszkania gości. Niestety ten rodzaj drzwi ma również wady. Największą z nich jest możliwość zablokowania w przypadku zalegającego na progu śniegu. Dlatego warto zadbać o zadaszenie, które nas przed tym uchroni bądź zdecydować się na drzwi zamykane do wewnątrz. Ten sposób otwierania drzwi jest idealnym rozwiązaniem dla budynków z wiatrołapem lub obszernym korytarzem.

Jak widać, przy wyborze drzwi musimy uwzględnić wiele istotnych aspektów, dlatego nie powinniśmy spieszyć się z ich wyborem.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes