Domy w Hiszpanii

Niejeden z nas marzy o tym, aby zamieszkać w jakimś miejscu, w którym cały rok nie zachodzi słońce., a przynajmniej o tym, aby móc w takie miejsca jeździć w czasie urlopu. Zamiast tego, wiele osób wybiera wczasy nad jakimś polskim jeziorem, czy na działkach. To typowe miejsca, w których Polacy kupują domki letniskowe. Może jednak warto jest wyjść z tego schematu i zakupić domek nad Morzem Śródziemnym zamiast nad Bałtykiem? Dlaczego warto inwestować w domy w Hiszpanii?

Wakacje przez cały rok
Oczywiście, wielu z nas jeździ na wakacje skuszeni słońcem. Dzięki posiadaniu domu w Hiszpanii, będziemy mogli wyjechać na urlop niemalże zawsze wtedy, kiedy nam się zamarzy. Co więcej, w okresie kiedy nie będziemy w stanie być poza Polską, możemy nasz domek wynajmować. Apartament nad polskim morzem wynajmiemy głównie w sezonie, co znacząc zmniejsza nasze obroty, a nawet nie wystarcza, aby spłacić kredyt. Dom w Hiszpanii będziemy mogli wynajmować na okrągło.


Czy to dobra inwestycja?

Jeśli spojrzymy na ceny domów, czy mieszkań w Hiszpanii, początkowo możemy się przerazić. Warto jednak dobrze im się przyjrzeć. Oczywiście nie można ich porównać do mieszkań na wschodzie naszego kraju, czy w mało popularnych miejscowościach, ale kiedy spojrzymy na koszty zakupu mieszkania w popularnej, turystycznej miejscowości, takiej jako Sopot, może okazać się, że ceny są bardzo zbliżone, a korzyści nieporównywalne. Warto jest szczególnie kupować nieruchomości za granicą w okresie kryzysu, gdyż ich ceny są wtedy naprawdę niskie. Być może będziemy mogli je odsprzedać za dużo wyższe stawki w późniejszym okresie. Warto również zwrócić uwagę na podatek od nieruchomości w danym kraju i koszty utrzymania. Istotne są również koszta transakcyjne. W Hiszpanii podatek od czynności cywilnoprawnych wyniesie nas około siedem procent. Biorąc pod uwagę wszystkie za oraz przeciw, myślmy również o ryzyku walutowym oraz o atrakcyjności wybranej nieruchomości dla potencjalnych najemców.

Author: Le Corbusier

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *