Dlaczego warto zastanowić się nad rekuperacją?

Nowoczesne budownictwo wiąże się z rozwiązaniami, które mają na celu nie tylko poprawę warunków bytowych mieszkańców, ale także ochronę środowiska naturalnego. Jedną z rzeczy, na którą obecnie zwraca się szczególną uwagę jest rekuperacja powietrzna. Co to takiego i dlaczego warto rozważyć to rozwiązanie? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w dalszej części.

Odzysk ciepła – to może przekonać niejednego użytkownika

Jeszcze do niedawna do odpowiedniej wentylacji budynków używano jedynie wentylacji grawitacyjnej, która opierała się na na ciągu powietrza, który zasysany był do wewnątrz poprzez tradycyjne kominy. Obecnie odchodzi się od tej metody na rzecz wentylacji mechanicznej, która jest w stanie nie tylko oczyszczać powietrze, ale również odzyskiwać utracone ciepłe powietrze.
Jak widać powyżej praca rekuperatora, bo tak nazywa się urządzenie, którego instalacja pozwala na stosowanie wentylacji mechanicznej ma na celu kontrolę ruchu powietrza, które wydostaje się na zewnątrz budynku. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownicy mogą mieć pewność, że całkowicie kontrolują powietrze, które nie tylko napływa z zewnątrz, ale również jest usuwane z pomieszczeń.

Kiedy zastanowić się nad rekuperacją powietrza?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy rekuperacja powietrza wspomoże ich w odzyskaniu utraconego ciepła, a także polepszy jakość powietrza, które znajduje się wewnątrz pomieszczeń. Okazuje się, że tak. Wystarczy stworzyć odpowiedni projekt, w którym główną rolę będzie odgrywał wspomniany wyżej rekuperator. Urządzenie to ma za zadanie zasysanie powietrza z zewnątrz, jak również pobrać zanieczyszczone i ciepłe powietrze, które znajduje się wewnątrz. Drugi ze wspomnianych etapów możliwy jest dzięki kratkom, które podczas budowy umieszcza się zarówno w ścianach, jak i w suficie. Po dostarczeniu do rekuperatora obu mas powietrza, następuje między nimi zdrowa wymiana – zimne i świeże powietrze z zewnątrz przejmuje ciepło od tego zanieczyszczonego i przedostaje się do pomieszczeń. Należy mieć na uwadze, że obie masy nie mieszają się ze sobą, dzięki czemu nie może być mowy o zanieczyszczeniu.

Author: Le Corbusier