Sztuka i użyteczność | Wszystko, co powinniście wiedzieć

Dlaczego rachunki za prąd są wysokie?

Kwota widniejąca na fakturze za prąd czasem budzi nasze zdziwienie albo szok. Co sprawia, że tak dużo płacimy za wykorzystaną energię elektryczną?

Jest duże zużycie
Wysokość kwoty na fakturze zależy m.in. od ilości zużytych kilowatogodzin, która może wzrastać np. przed świętami – gdy gospodynie domowe intensywniej niż zwykle korzystają z mikserów, piekarników, prodiży i innych urządzeń na prąd – albo przy okazji organizacji ważnych uroczystości rodzinnych – gdy z racji przygotowań zużycie energii może być większe niż na co dzień. Po otrzymaniu wyższej niż dotąd faktury warto zatem się zastanowić, czy w ostatnim okresie nie wzrosła liczba osób korzystających z prądu w naszym gospodarstwie albo czy nie zaczęliśmy korzystać z większej liczby urządzeń.

Instalacja jest nieszczelna
Zdarza się, że instalacje elektryczne w dawno wybudowanych lokalach nie były wymieniane od kilkunastu lat i przyczyniają się do powstawania strat energii. Problem ten do niedawna dotyczył m.in. większości mieszkańców Gdańska, którzy wykorzystywali lokale w poniemieckich, staromiejskich kamienicach. Płacili oni wysokie faktury za prąd, mimo iż starali się oszczędnie z niego korzystać, dopóki dobry elektryk nie sprawdził szczelności instalacji w kamienicach w Gdańsku i, za zgodą ich zarządców, nie dokonał jej wymiany. Od tamtego czasu rachunki za prąd przesyłane do lokatorów znacznie zmalały.

Licznik źle działa
Czasem przyczyną dużego zużycia energii elektrycznej i związanych z tym wysokich faktur za prąd jest wada licznika. Z powodu usterki może on wskazywać zużycie energii nawet dwukrotnie wyższe niż w rzeczywistości. W takiej sytuacji nie pomoże nawet najlepsza firma oferująca w Gdańsku usługi elektryczne. Licznik jest własnością operatora, to on jest odpowiedzialny za jego sprawne funkcjonowanie i, na nasz wniosek, powinien wykonać kontrolę poprawności działania urządzenia. W razie potwierdzenia wady licznika, powinien zostać wymieniony na koszt operatora.

Warto szukać przyczyn wysokich kwot na fakturach za prąd. Świadome korzystanie z energii elektrycznej może nam się bardzo opłacać.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes