Czym charakteryzuje się budownictwo pasywne?

W dobie stale rosnącej świadomości na temat ekologii, domy pasywne stają się coraz bardziej popularne. Myśl o płaceniu mniejszych rachunków jest bardzo kusząca. Ale czy wiemy, czym tak naprawdę jest budownictwo pasywne?
Odpowiedź na to pytanie, często jest przecząca. Niewiele osób wie, czym charakteryzuje się ten typ budownictwa i co różni go od budownictwa energooszczędnego, a różnic jest naprawdę sporo.

Mała zużywalność energii

Budynki pasywne to najnowsza generacja budynków energooszczędnych, które charakteryzuje bardzo niskie zapotrzebowanie na energię cieplną. Takie domy nie potrzebują oddzielnego systemy ogrzewania, czy chłodzenia. Budynki pasywne tworzą swój własny mikroklimat (niezależnie od pory roku), dzięki pasywnemu wykorzystaniu energii. Stąd zresztą wzięła się ich nazwa.
Najbardziej zaskakujący jest fakt, iż całkowita ilość energii zużywanej przez budynki pasywne jest mniejsza niż ¼ energii wytwarzanej przez przeciętne gospodarstwo domowe. Aby rzeczywiście tak było, dom pasywny musi spełniać szereg wymagań

Kiedy możemy mówić o budownictwie pasywnym?

Najważniejszym kryterium jest ilość energii przeznaczonej do celów grzewczych, która rocznie nie może przekraczać 15 kWh na metr kwadratowy powierzchni użytkowej. Ponadto, łączne zapotrzebowanie na energię pierwotną (służącą do przygotowania ciepłej wody, działania urządzeń, czy ogrzania pomieszczeń) nie może przekraczać 120 kWh/m2 na rok. Natomiast pozostała ilość energii powinna być wygenerowana ze źródeł odnawialnych. Domy wybudowane wg (między innymi) powyższych wytycznych otrzymują odpowiedni certyfikat wydawany przez Instytut Budownictwa Pasywnego w Darmstadt.

Pasywność, a energooszczędność

Budownictwo energooszczędne kieruje się nieco innymi wytycznymi niż budownictwo pasywne. Łączna wartość energii wykorzystywanej przez dom energooszczędny nie powinna przekraczać 40 kWh/m2/rok. Jak widać, jest to wartość o wiele mniejsza niż w przypadku domów pasywnych. Ponadto od budynku energooszczędnego nie wymaga się stosowania odnawialnych źródeł energii.

Cena

Koszt budowy domu pasywnego jest nieco wyższy od domu tradycyjnego (różnica wynosi ok. 20 %). Warto jednak wiedzieć, że budownictwo pasywne z racji swej proekologiczności może liczyć na wszelkiego rodzaju dofinansowania.

Author: Le Corbusier