Brama garażowa – co należy wziąć pod uwagę przy zakupie?

Chcesz zakupić bramę garażową, jednak nie wiesz, od czego zacząć? Przede wszystkim brama powinna być trwała, bezpieczna w użyciu, a także estetyczna. Aby brama miała takie cechy, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów przy jej zakupie. 

Indywidualne potrzeby

Wybierając bramę garażową przede wszystkim wcześniej, należy zastanowić się nad swoimi potrzebami. Na rynku znajdziemy bramy segmentowe, rolowane, uchylne czy rozwierane. Każdy typ cechuje się szczególną budową oraz funkcjonalnością. Z tego względu, warto pomyśleć już na etapie projektowania domu, jaką wybierzemy bramę lub bramy garażowe. Jeżeli posiadamy jedno auto, wtedy decyzja jest łatwiejsza – garaż z jednym miejscem garażowym będzie zamykany przez bramę o standardowych wymiarach. 

Jeśli natomiast garaż ma mieścić dwa samochody, trzeba się zastanowić czy lepsze będą duże wrota, czy dwie bramy garażowe. Swarzędz na przykład jest miastem, w którym jest dużo sklepów z bramami garażowymi. Jeśli jesteś ze Swarzędza lub okolic, usługi takich sklepów znajdziesz w internecie, wpisując do przeglądarki „bramy garażowe Swarzędz”. Drugi wariant z dwiema osobnymi bramami znacznie lepiej sprawdzi się, gdy domownicy wyjeżdżają autami o różnych porach w ciągu dnia. 

Budowa bramy garażowej

Jak już wcześniej wspominaliśmy, każdy typ bramy cechuje się odmienną konstrukcją oraz sposobem otwierania. Na rynku bram garażowych znajdziemy bramy segmentowe, rolowane, uchylne czy rozwierane, a każdy typ występuje w różnych szerokościach. Bramy rozwierane oraz uchylne reprezentują nieco starsze technologie, natomiast segmentowe i rolowane to nowoczesne typy stosowane zazwyczaj w nowym budownictwie. 

Największym popytem cieszą się bramy segmentowe z uwagi na ich zalety. Cechują się one świetną izolacją akustyczną i termiczną, wiatroszczelnością, łatwością uruchomienia i co najważniejsze ochroną przed włamaniem. Chcąc zakupić bramę rolowaną, trzeba przygotować się na wydatek rzędu 3000 złotych. Kwota wynika przede wszystkim z automatycznego napędu. Ogromną ich zaletą jest kompaktowość, ponieważ nie wymuszają konieczności montowania prowadnic pod sufitem garażu. Uchylne bramy natomiast są bardzo konkurencyjne dla reszty typów, ponieważ są tanie i pasują do garaży bez nadproża. Z uwagi na słabe właściwości izolacyjne stosowane są w nieogrzewanych garażach. 

Ostatnim typem są bramy rozwierane, które nie mogą się niestety poszczycić poręcznością. Na jednym skrzydle bramy trzeba zamontować elektryczny siłownik, który trzeba pielęgnować zwłaszcza zimą, aby nie zawilgociał. 

Odpowiednia izolacja termiczna

Wybór bramy garażowej jest zależny również od samej lokalizacji garażu oraz od tego, czy jest on ogrzewany. Jeśli w garażu znajdują się przewodniki ciepła na przykład w postaci kaloryferów elektrycznych, a samo pomieszczenie traktowane jest jako warsztat, dobrze jest wybrać bramę o dobrej izolacyjności termicznej oraz akustycznej. Wrota nieizolowane montuje się wyłącznie do garażów, które stanowią osobne pomieszczenie wolnostojące oraz są nieogrzewane. 

Author: Le Corbusier