Biokominek – nietrafiony zamiennik czy ciekawa alternatywa?

Niemal każdy z nas lubi widok żywego ognia, który podświadomie kojarzy się nam ze spotkaniami w rodzinnymi gronie, bezpieczeństwem i ciepłem domowego ogniska.W dobie centralnego, gazowego i elektrycznego ogrzewania, ta pierwotna metoda ocieplania mieszkań nieco zanika, a obraz naturalnych płomieni większości z nas może kojarzyć się już tylko z wieczorami podczas letnich wyjazdów na łono natury. Obecnie, najnowszą alternatywą na spełnienie marzeń o ogrzewaniu kominkowym jest jego bio – zamiennik.

Żywy ogień w nowoczesnym wydaniu

Współczesne kominki, w których naturalne paliwo w postaci drewna lub węgla zostało zastąpione płynną podpałką, noszą nazwę biokominków. Stanowią one artykuły domowego wyposażenia, pełniące funkcję zamienników dla tradycyjnych kominków, są nieco mniejsze, funkcjonalne i uniwersalne. W zależności od wybranego modelu, pewnym jest, że wszystkie dostępne na rynku biokominki nie wymagają podłączenia do komina, częstego oczyszczania, a co najważniejsze, nie generują uciążliwego do usuwania, popiołu. Nie bez przyczyny, co więcej, prezentowane produkty bogate są o przedrostek bio-. W trakcie ich pracy bowiem, nie ma ryzyka wytwarzania trujących substancji, a wykorzystywane paliwo jest całkowicie ekologiczne.

Czy biokominek generuje ciepło?

Opisywane biokominki tworzą przyjemną atmosferę całego mieszkania lub domu i mogą uzupełniać wyjątkowy design wnętrza, jednak warto pamiętać o tym, że ich głównym zadaniem jest spełnianie funkcji dekoracyjnej. Przez wzgląd na znajdujący się w nim naturalny ogień, oczywiście emitują do pomieszczenia ciepło, które, choć w niewystarczającym stopniu, może podgrzewać temperaturę pokoju. Warto założyć jednak, że korzystanie z biokominków powinno ograniczyć się jedynie do podtrzymywania ciepła, a nie samodzielnego ogrzewania mieszkania. Ekologiczne kominki działają średnio od 2 do 8/9 godzin, a ich przeciętna moc grzewcza oscyluje w granicach 2/3 kW.

Wiedząc o tym, że biokominki w trakcie działania emitują jedynie parę wolną oraz śladowe ilości dwutlenku węgla, z pewnością można zaliczyć ich pracę do całkowicie bezpiecznej dla naszego zdrowia. Dodatkowo, dostępność ich różnorodnych rodzajów podkreśla nadrzędną wartość dekoracyjną, dlatego jeśli zależy Ci na ociepleniu samego wyglądu mieszkania, z pewnością nie zawiedziesz się, wykorzystując do tego celu nowoczesne i coraz popularniejsze biokominki.

Author: Le Corbusier