czarny dach

Badania szczelności dachu. Sprawdzone rozwiązanie problemu

Próby wodne są dobrze znaną i stosowaną metodą sprawdzania szczelności nowo wybudowanych dachów płaskich. Zaletą tej metody jest to, że pokazuje wszystkie wycieki. Nie wskazuje jednak ich lokalizacji. Ponadto, używając tej metody, nie możemy wykryć miejsc, które charakteryzują się niskim wyciekiem podczas testowania.

Badania szczelności dachu coraz popularniejsze

Przed pomiarami dach należy zalać wodą, gdyż obecność wody na dachu zapewnia przewodzenie impulsów elektrycznych. Jest podłączony do miernika przenośnego za pomocą dwóch mierników, które wskazują kierunek przepływu impulsów elektrycznych na powierzchni dachu. W taki sposób wykonuje się badania szczelności dachu.

Pręty pomiarowe służą do umieszczenia ich na powierzchni dachu, po to by określić kierunek przepływu impulsów. Punkt wycieku to punkt, w którym miernik wskazuje we wszystkich kierunkach przepływu ładunku do punktu. Po wykryciu wycieku należy go naprawić i sprawdzić. System może służyć do diagnozowania i konserwacji dachów płaskich z prawie każdym pokryciem. Niezwykle istotna okazuje się być także próba szczelności dachu.

Badania szczelności dachu – ciekawostki

Niemożliwe jest określenie stopnia i zakresu zawartości wilgoci w dachu. Na polskim rynku znajduje się wiele firm, które oferują obiekty i metody testowania wycieków dachu. Ponadto istnieją firmy, które zapewniają testy uszczelniające dachy za pomocą jednej lub kilku metod.

Cena takich usług zależy od rodzaju dachu i wybranej metody. Metoda dymu jest prosta i najszybsza. Z drugiej strony, najbardziej zaawansowany system pomiaru dachu zapewnia metodę potencjału zewnętrznego w nakierowaniu na badania szczelności dachu.

Testy szczelności dachów budynków pozwalają na szybkie wykrycie usterek i nieszczelności oraz obniżenie kosztów ich eliminacji. Poprawianie stanu surowego jest znacznie bardziej opłacalne i praktyczne. Testy sprawdzają się bardzo dobrze jako narzędzie do monitorowania dokładności prac budowlanych.

Author: Le Corbusier

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *